TECHNOLOGIE

Termální depolymerizace

  • Termální depolymerizace je způsob alternativní likvidace odpadů, který je postaven na nízkoteplotní uzavřené depolymerizaci s vysokou efektivitou přeměny uhlíkových odpadů na výsledný produkt (pyrolýzní olej, syngas, případně saze a kov).
  • Termální depolymerizace je to jedna z mála alternativ pro ekologicky a ekonomicky výhodnou likvidaci uhlíkové zátěže, jako jsou plasty nebo pneumatiky.
  • Termální depolymerizace podporuje cirkulární ekonomiku transformací ekologické zátěže na využitelné produkty a energii.

Technologie Pirotex

Technologie Pirotex a Pirotex NG nabízená společností Technokomplex Czech jsou úspěšně ověřená zařízení. Výroba zařízení probíhá ve společnosti Technokomplex, podle návrhu zkušených chemických a strojních inženýrů.

V současné době jsou v nabídce dvě základní řady:

  • Optimalizovaný kokilový systém Pirotex JDP70 PM, který je univerzální a poradí si i s nedrceným materiálem do 10 tun za den.
  • Vysoce efektivní kontinuální systémy řady Pirotex NG, které dále zvyšují efektivitu depolymerizace sníženou pracností obsluhy a rozsahem kapacity zpracování 7 až 48 tun drceného materiálu denně.

Systémy se vyrábí v Maďarsku a České republice – jsou certifikované pro provoz v Evropské unii a mají potřebné certifikáty CE.

Instalace a provoz je zajištěna techniky lokalizovanými v České republice a Maďarsku.

Pirotex technologie je ekonomicky vysoce efektivní, kdy bez dodávání externího zdroje tepla a jakýchkoliv aditiv dosahuje vysoké účinnosti – z 1 kg plastů lze vyprodukovat až 1 litr pyrolýzního oleje nebo ekvivalentní množství plynu (platné pro plastový odpad).

Dále jsou uvedeny některé technické parametry zařízení Pirotex JDP70 a zařízení řady NG.

Oblasti využití

  • Technologie depolymerizace se používá především pro likvidaci plastových odpadů a pneumatik. Další velká oblast je likvidace ekologické zátěže (ropné a uhelné kaly, kontaminovaná zemina apod.) a dalších uhlíkových odpadů (vyjeté oleje, použité uhlíkové filtry apod.).
  • Hlavním výstupem bývá pyrolyzní olej nebo pyrolýzní plyn (syngas – alternativní směs plynu k zemnímu plynu). Dalšími významnými výstupy (např. při zpracování pneumatik) jsou saze a kov.
  • Typické využití je prodej pyrolýzního oleje zpět do petrochemie, jeho aktivace na motorové palivo (benzín, diesel, mazut), jeho přímé využití pro topení nebo v pomaluběžných motorech (lodní motory a motorgenerátory pro výrobu elektrické energie).
  • Alternativou je využívání plynu (syngas) pro energetické účely nebo jako zdroj pro odlučování vodíku.